Pořiďte si pořádný oblek na míru

Čtení na 5 minut

Padne vám na každý pád. Podle čeho si vybrat pořádný oblek?

Nepochybujeme o tom, že ze studentských let vám doma už jedno nutné kvádro visí. A pochopíme i to, pokud na něj nebudete mít ty nejlepší vzpomínky. Vy zase můžete věřit nám, že výběr prvního dospěláckého obleku není žádná maturita.

Když si odpovíte na pár správných (a poměrně jednoduchých) otázek a přidržíte se několika dobrých rad, budete se ještě rádi chodit kochat do skříně – pohledem na parádní outfit, který vám při každém obléknutí zvedne sebevědomí, ústa roztáhne do úsměvu a samou radost zvládne dělat po spoustu let.

V jednoduchosti je krása. A také zdravý rozum

U prvních dvou obleků platí pravidlo jednoduchosti. Čím prostší outfit bude, tím více akcí v něm můžete navštívit. “Běžné” ve světě módy znamená “univerzální”.

Nevybočovat z davu také znamená nepřitahovat na sebe zbytečnou pozornost. Díky tomu se ve střízlivějším obleku budete cítit více komfortně, což na mnoha společenských akcích nebo důležitých setkáních jistě uvítáte. Ne snad, že by na extravagantnosti bylo něco špatného. Všechno ale má svůj pravý čas. A to i sezónní oblek nebo výrazně proužkované vzory.

Kam to bude?

Zkuste si vzpomenout, při jakých příležitostech jste v poslední době oblek oblékali. Zamyslete se, kvůli čemu vlastně oblek potřebujete v nejbližších letech. A máte to.

Chcete se v něm hlavně zaradovat na svatbách svých přátel? Pak zřejmě hledáte něco, co snese letní vedra, k čemu skvěle padne bílá košile a co nezkazí svatební fotku. Došlo na společenský oděv kvůli nové práci? Gratulujeme, přejeme hodně úspěchů a doporučujeme odolný materiál v barvě, která se dá lehce kombinovat.

Černá barva? Ale kdeže

Ondřej Hejma ví, co zpívá: Modrá je opravdu dobrá. Spolu s šedou je zárukou, že vám bude slušet (tyto barvy sluší skutečně každému) a že jen tak nevyjde z módy.

V tmavých odstínech je možné šedou a modrou kombinovat se všemi barvami a vzory. To oceníte nejen ve chvílích, kdy nebudete mít zrovna čas zabývat se tím, jakou zvolit kravatu či košili. Jednobarevný oblek dodá outfitu na střízlivosti a jako celek bude vše vypadat skvěle.

Šedá a modrá se navíc skvěle doplňují navzájem – vzít si modré sako k šedým kalhotám (nebo naopak) je naprosto v pořádku. Pokud tedy váš první oblek bude modrý a druhý šedý, získáte tím čtyři různé outfity. Dbejte však na to, aby struktura látky byla přinejmenším podobná.

V tmavě modré a v tmavě šedé také můžete vyrazit na takřka každou společenskou událost. Jistě, vedle Ondřeje Hejmy je tu ještě Ladislav Špaček. Společenská tolerance je však rok od roku vyšší a pořadatelé událostí s jasně definovaným dress codem vám jistě dají nahlas vědět, až bude žádoucí přijít například ve smokingu.

Nastudujte si látku

Jestli se máte jenom trošku rádi, věnujte hlubokou pozornost materiálům, které oblek tvoří. Sako může zářit nejvěrnější navy modrou široko daleko, střih se může zdát naprosto dokonalý – pokud ale bude odshora až k podšívce z polyesteru, namísto komfortu zažijete spíše pocit připomínající saunování.

Oblek bude během nošení pokrývat většinu vašeho těla. A vaše tělo bude v tom obleku potřebovat nádech, a to i během chladnějších dní. Pokud na sebe navlečete společenský ekvivalent plastového pytle, nemůžete se pak mnoho divit, že v tom pytli jste.

Proto vždy (ale naprosto vždy) při koupi obleku investujte do přírodního materiálu, který vám nabídne dostatek komfortu. Více o vlastnostech přírodních materiálů najdete v článku, který pro vás právě připravujeme. 

Konfekčně, nebo na míru?

Bohužel toto rozhodnutí je mnohdy ovlivněno tím, kolik jste ochotní do nového obleku investovat. My jsme přesvědčeni o tom, že geniální výrok “nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci” slavného českého obuvníka platí v případě obleků naprosto.

To, co nás k tomuto přesvědčení vede zejména, je stejný důvod, pro který se vyplatí připlatit si za kvalitní notebook, brýle nebo třeba za bicykl. V ceně obleku se přímou úměrou odráží kvalita materiálu, úroveň zpracování a s tím spojený komfort. 

Je také žádoucí přemýšlet o obleku jako o investici. Kvalitní oblek vydrží znatelně déle, díky čemuž ušetříte na oblecích, které si nebudete muset kupovat každé dva roky (protože déle nevydrží nebo protože vyjdou z módy). Navíc razíme cestu "méně je někdy více", stačí pár kvalitních kousků a udržitelný šatník máte na dlouhou dobu vyřešený. 

A když už je řeč o nás. Naší vizí je zjednodušit proces pořízení obleku na míru a ruku v ruce s tím nabídnout příznivější ceny při zachování dobré kvality. Věříme, že jde o ceny, které již nejsou pro užší skupinu vyvolených; jsou pro každého, kdo má chuť budovat stylový šatník na dlouhá léta. Umožňují nám to moderní technologie i zjednodušení celého procesu šití na míru. Jak to děláme, se dočtete zde. 

A jak poznat, že vám to je?

Měřítky, podle kterých poznáte, že máte oblek správných rozměrů, se zabývá tento text. Myslíte-li to s oblékáním vážně, vřele doporučujeme k vaší pozornosti. Stejně jako nabídku našich obleků :-).