Jak poznat skvěle padnoucí oblek?


Jistěže co dobře padne jednomu, nemusí ve všem sedět druhému. Často záleží na osobní preferenci, na typu postavy nebo na látce či konstrukci obleku. Existuje však vřele doporučovaný fit obleku. Takový, který je přinejmenším bezpečnou variantou pro každého, kdo si ve společenském oblekání rád nechá dát nejednu radu.

My vám teď takových rad poskytneme dostatek; i s názornými fotografiemi.

Na co je dobré se zaměřit?

Fit obleku se dá dobře posuzovat na základě následujících partií:

  1. Rameno a límec
  2. Oblast hrudníku
  3. Oblast pasu
  4. Délka rukávu a saka
  5. Zadní strana saka
  6. Délka kalhot

A jaká jsou konkrétní kritéria?

1. Náramenice a límec
 

Sako by na vás rozhodně nemělo dělat ramena. V ramenní linii by mělo být v souladu s rameny vašimi, a tedy i s přirozeným držením vašeho těla. Náramenice nesmí příliš přesahovat přes hranu ramene, ani být příliš krátká. 
Límec saka by měl lícovat s límečkem vaší košile. Úzká mezera může být ovlivněna tvarem límečku, neměla by však postupovat dál – k zadní straně límce.

2. Oblast hrudníku 


Klopy mají klopit: lehce doléhat na hrudník, výrazně od něj neodstávat, nelámat se. Zcela těsnit však hrudní partie saka nemusí; už vůbec ne tak, že vám pod ní bude těsno.

3. Oblast pasu 
 

Pas je past. Vyhnete se jí snadno, pokud si ohlídáte tři hlediska.
Zaprvé: Oblek by v pase neměl být tak volný, že látky po stranách se zdá být zbytečně moc (vizuálně i pocitově).
Zadruhé: Oblek nesmí být tak úzký, že se od knoflíku do stran viditelně napíná.
Zatřetí: Ve většině případů je ideální, když se vám mezi zapnutý knoflík a tělo jen tak tak vejde sevřená pěst.
Za naplnění těchto kritérií vám sako dá dostatek komfortu a zároveň vhodně podtrhne vaší postavu.

4. Délka rukávu a saka

Délka saka a jeho rukávů hraje významnou roli v tom, jak v obleku vypadáte – ovlivňuje celkovou siluetu a proporce. 

Dodnes bohužel mnohde vyhrává subjektivní preference, a to rukávů tak dlouhých, že téměř zakrývají část palce a div neslouží jako rukavice:-) Co hůř, ruce tím vypadají kratší a sako vypadá, jako by ani nebylo vaše. 

Délku rukávu saka poměřujte správnou délkou rukávu košile. Správně dlouhý rukáv košile přitom se zapnutými manžetami končí v dolní oblasti zápěstního kloubu ruky – jak ukazuje obrázek. Rukáv saka má být v takovém případě o 1–2 cm kratší, aby košile byla vidět.

Délku saka je dobré měřit ve svých palcích. V ideální délce sako končí na úrovni vymezené prvním a druhým kloubem palce, v pozici uvolněné paže (viz obrázek). V takovém případě sako vzadu zakrývá pozadí a vepředu končí u spodní oblasti zipu kalhot. Takto proporčně lichotí mužské postavě. 

Separátní saka mohou být o 1–2 cm kratší, působí tak více ležérně a “sportovně”. 

5. Zadní strana

Stejně tak jako přední strana, i ta zadní v ideálním případě kopíruje přirozené držení těla. Tedy bez očividného pnutí v oblasti pasu, nebo tvoření záhybu za límcem a v oblasti rukávů. Délka zadního dílu by měla zakrývat oblast sedu a zároveň být v souladu s délkou předního dílu. 

6. Délka kalhot

Co člověk, to postoj. Někdo si stojí za tím, že vykukující ponožka působí komicky – jiný zas nemůže vystát “polámanou” nohavici ležící na botě. Pravda je jako vždy někde uprostřed: Kalhoty v ideální délce doléhají celou svojí šíří na horní okraj polobotky a jsou tak na přední straně nohavice v jemném zlomu.

7. Oblékáte i vestu?

Tak to máte naši pochvalu! Obdiv pak zasloužíte, pokud vesta nejen komfortně kopíruje tělo, ale také límeček košile a pas kalhot (košile vespod nesmí vykukovat).
Úzká mezera mezi límcem vesty a límečkem košile přitom rozhodně povyk nedělá; všichni víme, že skvěle přiléhající vesta je na vrchu z principu trochu neposeda.

Máme pro vás dobré zprávy

Prozraďte nám svoji e-mailovou adresu a do schránky vám pravidelně padne newsletter o tom, na čem zrovna vyšíváme.