Jak pečovat o svůj šatník?

Hlavně s rozumem


oblek

sako

kalhoty

košile


Oblek

V čistírně dostane kartáč

S drobnějšími nečistotami se do čistírny určitě neobtěžujte. Žádoucí to je pouze v případě, kdy vás na obleku trápí viditelná skvrna (rtěnka, víno apod.) a je třeba jít opravdu do hloubky. Při četných (často zbytečných) návštěvách čistírny bude opotřebení obleku daleko rychlejší. Budete-li se držet tipů níže, nejspíše se bez čistírny obejdete.

Odložte si prosím

V autě, při běžné kancelářské práci, na drinku s kolegy, zkrátka kdekoliv, kde není nutné působit působivě, je vhodné nechat sako stranou.

Uleví se vám i jemu, čímž dlouhodobě prodloužíte jeho životnost.

Necítíte-li se s odloženým sakem dostatečně sebejistě, existuje elegantní řešení v podobě padnoucí vesty.

Pomačkání? Žádné vrásky

Jen ať se trochu zavlní. Australská merino vlna, z níž jsou tkány naše výhradně přírodní látky, má lehkou mačkavost v DNA. Dáte-li na to svému obleku prostor, ideálně obden na ramínku, vyrovná se vždy do původního stavu.

Pokud by se jednalo o výraznější pomačkání, případně bylo žádoucí proces vyvěšení urychlit, stačí v koupelně vytvořit kvalitní páru pomocí horké sprchy a oblek vyvěsit někam poblíž (samozřejmě mimo dosah sprchy). Napaření vlněných vláken by vlnu mělo dát za chvíli do latě.

Zaslouží si pověsit

Chápeme každého, kdo by v našem obleku klidně i spal. Musíme však požádat, abyste ho nenosil každý den.

Přírodní materiál, ze kterého je náš oblek vyroben, totiž potřebuje doslova odpočívat. Vlněná vlákna se během dne mohou lehce mačkat (je to jejich přirozená vlastnost a drobná daň za zvýšený komfort během nošení) – musí mít kdy se znovu narovnat.

Na konci dne oblek pověste na ramínko a nechte ho vyvětrat. Ideální je nechávat ho takto minimálně jeden den před jeho dalším nošením. A vážně to neříkáme jenom proto, abyste si u nás koupil ještě jeden oblek.

Žehlička by mu zatopila

Oblek v žádném (v žádném) případě nežehlete – už byste si to u něj nikdy nevyžehlil.

Ano, je-li pomačkán tak, že nepomáhá ani vyvěšení v páře koupelny, můžete zkusit páru žehličky. Buďte však chirurgicky přesní: Snažte se o kontakt pouze samotnou párou, její nárazy budou pro narovnání vláken dostatečné. V případě dotyku s plochou žehličky, by na látce mohly vzniknout nevratné odlesky. 

Zbytečně nenapařujte přední stranu saka a také pozor na oblast švů; jsou z bavlněné nitě, která by mohla nabobtnat.

Přiberte druhý pár

Máte k obleku dvoje kalhoty? Gratulujeme! Prodloužil jste tím životnost obleku o polovinu a koupí druhých kalhot tak vlastně ušetřil.

Náš drobný tip je nosit kalhoty na střídačku. Docílíte tím toho, že sako i kalhoty budou vždy působit ve stejné kondici, a to i v průběhu mnoha let. 

Košile

Sušička jí dává kapky

Se sušením košil v sušičce byste brzo přišel na buben.

Pokud vám rovnou sušička nezkrátí rukávy po prvním sušení, tak životnost košile zkrátí zcela určitě. A košile s krátkými rukávy se pak nehodí skoro ani na chatu. 

Zaslouží si pověsit, na ramínko 

Ideálně hned po vyprání košili vyvěste na ramínko a nechte schnout.

Nejenže je to vůči ní nejšetrnější, ještě vám to ušetří hodně práce při následném žehlení.   

S pračkou se popere dobře

Pračky se naopak bát nemusíte. Použijete-li program přímo pro košile, případně jakýkoli jiný z kategorie šetrných, stačí si ohlídat běžné věci.

Otočit naruby, barevně roztřídit, neprat na víc než na 40 °C a maximální počet otáček 400-600.

Máte-li v límečku vyjímatelné kostice, vyjměte je; proto jsou vyjímatelné

S žehličkou bude víc HOT

Nemáte-li zrovna prostor udělat to pečlivě, přejeďte ji alespoň narychlo, i to jí prospěje viditelně. Ani ta nejlepší „non-iron“ košile bez žehlení nevypadá tak dobře jako košile pečlivě nažehlená.

Při žehlení napařujte. Ideálně pomocí programu, který „agresivně“ chrlí páru a kterému tu u nás říkáme „drak“ – pomáhá lovit v košilích princezny. Nemáte-li možnost páry, košili alespoň navlhčete. Teplotu žehličky nastavte na bavlnu.

Jste odpůrcem žehlení, nebo o něm nemáte ani páru? Zkuste dát trochu alespoň přednímu dílu košile, límečku a ideálně ještě rukávům. Máte asi pravdu, že záda si stejně umačkáte už cestou do práce

Chinos kalhoty 

Čistírna může být, když už to musí být

Kvůli chinoskám si věrnostní kartičku v čistírně vyřizovat nemusíte.

Nejsou-li kalhoty skutečně špinavé, stačí je napařit nebo vyvěsit v zapařené koupelně. Zbavíte tím kalhoty pomačkání, výraznějších pachů a prodloužíte životnost chinosek.

Ano, pokud už se zdá, že by kalhoty potřebovaly očistec, čistírna je jedna z možností. Ne vždy je to však nutné.

Co víc si můžete prát

 

Naše chinosky můžete prát v běžné pračce.

Jen určitě zvolte šetrnější program a teplotu maximálně 30 °C. 

S žehlením to není zas tak horké

Po vyprání doporučujeme vyvěsit chinosky za pas – tak, aby během schnutí přirozeně nabyly původní tvar.

Tuhle radu dobře znají odpůrci žehlení, kteří jistě ocení 2% elastanu v látce kalhot. Díky němu žehlička opravdu není třeba, kalhoty se „dožehlí“ přímo na noze během krátké doby při nošení (a to i v případě pomačkání v terénu). 

Je-li pro vás žehlení naopak naprosto přirozenou součástí očisty kalhot, buďte opatrný. Rozhodně nežehlete napřímo, ale naruby, pomocí páry a teplotou nastavenou na střední výkon. Zabráníte tak případným odleskům na látce.

Sako

V čistírně dostává na frak

 

S drobnějšími nečistotami se do čistírny určitě neobtěžujte. Žádoucí to je pouze v případě, kdy vás na saku trápí viditelná skvrna (rtěnka, víno apod.) a je třeba jít opravdu do hloubky. Do té v čistírně jdou, což při opakovaných návštěvách působí mnohokrát rychlejší opotřebení látky.

Budete-li se držet tipů níže, nejspíše se bez čistírny obejdete zcela.

Odložte si prosím

V autě, při běžné kancelářské práci, na obědě s kolegy. Kdekoli, kde není nutné působit působivě, je vhodné nechat sako stranou. Uleví se vám i jemu, čímž dlouhodobě prodloužíte jeho životnost.

Necítíte-li se s odloženým sakem dostatečně sebejistě, existuje elegantní řešení v podobě padnoucí vesty.

Pomačkání? Žádné vrásky

Jen ať se trochu zavlní. Australská merino vlna, z níž jsou tkány naše výhradně přírodní látky, má lehkou mačkavost v DNA. Dáte-li na to svému saku prostor, ideálně obden na ramínku, napruží se vždy do původního stavu.

Pokud by se jednalo o výraznější pomačkání, případně bylo žádoucí proces vyvěšení urychlit, stačí v koupelně vytvořit kvalitní páru pomocí horké sprchy a sako vyvěsit někam poblíž (samozřejmě mimo dosah sprchy). Napaření vlněných vláken by vlnu mělo dát za chvíli do latě.

Zaslouží si pověsit

Chápeme každého, kdo by v našem saku klidně i spal. Musíme však požádat, abyste ho nenosil každý den.

Přírodní materiál, ze kterého je sako vyrobeno, totiž potřebuje doslova odpočívat. Vlněná vlákna se během dne mohou lehce mačkat (je to jejich přirozená vlastnost a drobná daň za zvýšený komfort během nošení) – musí mít kdy se znovu narovnat.

Na konci dne sako pověste na ramínko a nechte ho vyvětrat. Ideální je nechávat ho takto minimálně jeden den před jeho dalším nošením. A vážně to neříkáme jenom proto, abyste si u nás koupil ještě jedno sako.

Žehlička by mu zatopila

Sako v žádném (v žádném) případě nežehlete – už byste si to u něj nikdy nevyžehlil.

Ano, je-li pomačkáno tak, že nepomáhá ani vyvěšení v páře koupelny, můžete zkusit páru žehličky. Buďte však chirurgicky přesní: Snažte se o kontakt samotnou párou (její nárazy při dostatečném výkonu zvládnou vlákna narovnat) – plochou žehličky se saka nedotýkejte ani jemně. Zbytečně nenapařujte přední stranu a také pozor na oblast švů; jsou z bavlněné nitě, která by mohla nevratně nabobtnat.

Máme pro vás dobré zprávy

Prozraďte nám svoji e-mailovou adresu a do schránky vám pravidelně padne newsletter o tom, na čem zrovna vyšíváme.